NAPAKE VIDA
- KRATKOVIDNOST (miopija)
- DALJNOVIDNOST (hipermetropija)
- ASTIGMATIZEM
- BARVNA SLEPOTA
- ŠKILJENJE (strabizem)
KRATKOVIDNOST (miopija) – motnja vida, kjer vidimo jasno na blizu in megleno na daleč. Da izostrimo oddaljene predmete moramo nositi razpršilno lečo.
DALJNOVIDNOST (hipermetropija) – motnja vida, kjer oddaljene predmete vidimo jasno, na blizu pa vidimo megleno. Da izostrimo predmete od blizu, moramo nositi zbiralno lečo.
ASTIGMATIZEM – Pri tej vrsti refrakcijske napake se svetlobni žarki ne združijo v eni sami točki, ampak se sekajo v enem meridianu (poldnevniku) na mrežnici, v drugem pa pred njo ali za njo. Zato slika ni ostra in lahko je tudi nepravilno oblikovana. Osebe s to napako ne vidijo ostro niti na blizu niti na daleč. Nosijo očala s cilindričnimi očalnimi lečami na ustrezni osi.
BARVNA SLEPOTA – motnja vida, kjer so ljudje slepi za barve; vse vidijo le v sivi barvi ali pa ne zaznavajo le nekaterih barv. Napaka je dedna.
ŠKILJENJE – Pravimo, da oseba škili kadar je eno oko usmerjeno drugam kot drugo. Kadar gledamo z obema očesoma hkrati, se očesi gibljeta usklajeno glede na predmet, ki ga želimo pogledati – naravnost, levo, desno, gor ali dol. Pri gledanju na daljavo sta očesi vzporedni, ko pogledamo na bližino pa se usmerita navznoter.
Kadar pa se le eno oko usmeri pravilno na predmet, drugo pa mu ne sledi pravimo, da oseba škili. Pri otrocih najpogosteje opažamo škiljenje navznoter, redkeje navzven ali celo navzgor oziroma navzdol.